Únikové cesty
Viete načo slúžia, ako sa o ne starať a čoho sa vyvarovať?
Únik osôb ohrozených požiarom je jednou z najdôležitejších vecí pri zaistení protipožiarnej bezpečnosti. Najdôležitejšie zo všetkého je ochrana ľudského života, a teda úspešná evakuácia osôb z požiarom ohrozenej stavby. V tomto článku si priblížime prečo majú únikové cesty vysoký význam pri evakuácii, ako sú navrhované (samozrejme iba v skratke) a ako sa o ne starať, aby si plnili funkciu, na ktorú sú určené.
Čo je úniková cesta, na čo slúži a kto ju navrhuje?
Úniková cesta je trvalo voľná komunikácia alebo priestor v stavbe (na stavbe), ktorá umožňuje bezpečnú evakuáciu osôb zo stavby alebo z požiarneho úseku ohrozeného požiarom na voľné priestranstvo alebo do priestoru, ktorý nie je ohrozený požiarom. Existujú tri typy únikových ciest podľa toho, ako sú chránená pred požiarom, ako sú odvetrané a osvetlené: nechránená, čiastočne chránená a chránená úniková cesta.
Návrh a vyhotovenie únikových ciest musí byť v súlade s vyhláškou MV SR č. 94/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb, v znení neskorších predpisov. Únikové cesty navrhuje špecialista požiarnej ochrany. Technik požiarnej ochrany má na starosti dohľad nad tým, aby boli únikové cesty trvalo voľné, nebolo prekročené maximálne náhodné požiarne zaťaženie (platí pre čiastočne chránené a chránené únikové cesty) a kontroluje napríklad požiarne uzávery na únikových cestách.
Nedovolené zníženie parametrov únikových ciest – šírka, dĺžka
Je nesmierne dôležité si uvedomiť, že únikové cesty sa navrhujú určitého typu, v určitom počte, s určitou šírkou a dĺžkou. Tieto parametre ovplyvňujú celkový čas evakuácie osôb z objektu, ktorá je životne dôležitá, pretože stavba dokáže odolávať požiaru iba určitý čas.
Tým, že nebudú únikové cesty spĺňať vyššie spomenuté parametre môže dôjsť počas evakuácie až ku stratám na životoch. Pokiaľ sú takéto nedostatky objavené počas výkonu Štátneho požiarneho dozoru, môžu byť za ne udelené sankcie.
Nedovolené predmety na únikových cestách
Technik požiarnej ochrany sa často stretáva so situáciou, že nevie či sa nachádza na únikovej ceste alebo v skladisku. Prevádzkovatelia si však neuvedomujú, že v určitých prípadoch (čiastočne chránené a chránené únikové cesty) nie je dovolené ukladať (a už vôbec nie skladovať) predmety na únikových cestách, ktoré nesúvisia s evakuáciou.
V tomto ohľade sú na tom nechránené únikové cesty o poznanie lepšie. Netreba však zabúdať, že šírka únikovej cesty nesmie byť za žiadnych okolností znížená pod hodnotu stanovenú riešením protipožiarnej bezpečnosti stavby.
Nefunkčné alebo chýbajúce núdzové osvetlenie a označenie únikových ciest
Ďalším častým nedostatkom býva chýbajúce, neúplné alebo znehodnotené označenie únikových ciest. O to sa stará vlastník stavby prostredníctvom technika požiarnej ochrany (pokiaľ zmluvné vzťahy neprenášajú zodpovednosť na nájomcu). Tie únikové cesty, pre ktoré vyplýva potreba núdzového osvetlenia musia byť takýmto osvetlením vybavené. Núdzové osvetlenie musí byť funkčné počas stanoveného času projektom a nesmie byť znížená jeho viditeľnosť.