Viete čo musí obsahovať riešenie protipožiarnej bezpečnosti stavby?
Časť I. – Projektová dokumentácia a jej stručný obsah
Potreba riešenia protipožiarnej bezpečnosti stavby je legislatívne zakotvená hneď v niekoľkých právnych predpisoch. Ako prvý je dôležité spomenúť Stavebný zákon (Zákon č. 50/1976 Zb. Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku), ktorý vytvára potrebu riešenia RPBS pre stavby. Druhým nemenej dôležitým právnym predpisom je Vyhláška MV SR č. 94/2004, ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb. V tomto článku si v stručnosti priblížime z čoho vyplýva potreba riešenia protipožiarnej bezpečnosti stavby, čo je jej obsahom a na aké účely sa môže vypracovávať.
Vypracovanie projektu protipožiarnej bezpečnosti stavby je úlohou špecialistu požiarnej ochrany, ktorý má prislúchajúce vzdelanie, odbornú spôsobilosť a je držiteľom platného osvedčenia špecialistu požiarnej ochrany. Špecialista požiarnej ochrany môže zároveň plniť povinnosti technika a preventivára požiarnej ochrany. Protipožiarna bezpečnosť stavby sa preukazuje Hasičskému a záchrannému zboru Slovenskej republiky formou riešenia protipožiarnej bezpečnosti stavby. Správnosť návrhu protipožiarnej bezpečnosti stavby preverí orgán štátneho požiarneho dozoru, či už na Okresnom alebo Krajskom riaditeľstve HaZZ, prípadne na Prezídiu HaZZ., ktoré vydá písomné vyjadrenie ku projektovej dokumentácii spolu so stanoviskom alebo pripomienkami. Projekt RPBS obsahuje textovú časť (technickú správu špecialistu požiarnej ochrany) a výkresovú časť (technické výkresy s projektovaním protipožiarnej ochrany).
RPBS musí obsahovať najmä:
- členenie stavby na požiarne úseky,
- určenie požiarneho rizika,
- určenie požiadaviek na konštrukcie stavby,
- zabezpečenie evakuácie osôb a zvierat,
- určenie požiadaviek na únikové cesty,
- určenie odstupových vzdialeností,
- určenie požiarnobezpečnostných opatrení,
- určenie zariadení na zásah.
Projektová dokumentácia je vypracovaná pre účely:
- územného konania,
- stavebného konania a kolaudácie stavby.
V ďalšej časti nášho Blogu o protipožiarnej bezpečnosti stavieb sa bližšie pozrieme obsah dokumentácie pre územnú, stavebnú a kolaudačnú fázu projektu stavby a budeme sa venovať jednotlivým špecifikám. Samozrejme Vám poskytneme aj niektoré cenné rady, tipy a triky, aby ste sa vyhli prípadným nepríjemnostiam zo strany posudzovania riešenia protipožiarnej bezpečnosti stavby.