Bungalov alebo poschodový dom ?

 

Bungalov alebo poschodový dom ?

Bungalov sa v súčasnosti teší veľkej obľube a čoraz viac nahrádza svojho predchodcu – poschodový murovaný dom. Je to moderná prízemná stavba spĺňajúca potreby súčasnej populácie akými sú bezbariérový prístup a prepojenie obydlia s prírodou. Vyznačuje sa praktickosťou a efektívnym pohybom v interiéri domu, čo umožňuje vyradenie málo využívaných priestorov ako sú veľké chodby, predsiene a pivnice a plynulou nadväznosťou funkčných zón. Naproti tomu  poschodový dom je založený na priestore a pohodlnosti, poskytuje vyššiu mieru súkromia a umožňuje projektantovi prejaviť svoju kreativitu a pri jeho navrhovaní sa viac vyhrať vrátane balkónov a okien.

To čo je pre jedného človeka výhodou môže byť pre druhého nevýhodou, preto neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku či je lepší poschodový alebo jednopodlažný dom. Rozhodnúť sa pre jednu alebo druhú možnosť nemusí byť jednoduché a pri výbere je potrebné zohľadniť viacero aspektov. Musíte myslieť na potreby a požiadavky všetkých členov rodiny, aj tých budúcich, ešte nenarodených.

Veľkosť pozemku

Pre bungalov je potrebný väčší pozemok. Je náročnejší na veľkosť pozemku lebo všetky priestory sa nachádzajú v jednej úrovni, na prízemí. Prízemná stavba vám umožní priamy výhľad aj vstup na pozemok, vyžaduje sa však väčšia starostlivosť o záhradu kvôli estetickosti a aby sme si zabezpečili dostatočné súkromie.

Ak vlastníme menší pozemok alebo chcete kúpiť pozemok v lukratívnej alebo husto zastavanej oblasti a chcete ušetriť kúpou menšieho pozemku, je výhodnejšie postaviť si poschodový dom aby bola plocha dvora a záhrady čo najväčšia.

Cena projektu

Cena za projekt sa zväčša stanovuje individuálne a záleží od viacerých faktorov, takže sa nedá jednoznačne určiť, či je lacnejší projekt bungalovu alebo poschodového domu. V každom prípade projekty katalógových domov sú lacnejšie ako projekty domov na mieru.

Konštrukčné a technické rozdiely

Stavba bungalovu je oproti stavbe poschodového domu technicky jednoduchšia ale nemusí byť aj lacnejšia. Najväčší rozdiel je v ploche základov a strechy, pri stavbe poschodového domu môžete ušetriť značnú čiastku. V prípade bungalovu ušetríte napr. na schodoch, ľahšom obvodovom murive a strope. Záleží aj na kvalite materiálov a požiadavkách staviteľa.

Nevýhodou bungalovu v porovnaní s poschodovým domom sú vyššie tepelné straty, resp. vyššie náklady spojené s vykurovaním, spôsobené väčšou plochou vonkajšieho plášťa stavby, okrem toho však záleží aj na architektúre, osadení na pozemku, kvalite materiálov a ich spracovaní. Pri bungalove však nemusíte vykurovať priestor schodiska a podkrovie. Podstrešný priestor je zväčša nevyužitý. Tak ako v poschodovom dome aj v bungalove sa však nájdu neefektívne využité priestory. Dokonca niektorí ľudia sa cítia v prízemnom dome menej bezpečne.

Naopak výhodou bungalovu sú lepšie podmienky pre bezbariérové bývanie, a aj upratovanie a čistenie je jednoduchšie. Ak vás lákajú vysoké stropy a unikátna architektúra bungalov je správna voľba, v poschodovom dome je zase možné uplatniť iné architektonické vychytávky.

Z hľadiska PBS

Rodinný dom, ktorý ma maximálne jedno nadzemné podlažie, podkrovie a môže mať aj jedno podzemné podlažie, a ktorého súčet pôdorysných plôch jednotlivých podlaží nepresiahne 300 m2 sa rovnako ako bungalov s pôdorysnou plochou do 300 m2 pokladá za jednoduchú stavbu. Ak sú splnené tieto  podmienky je možné zlúčiť územné a stavebné konanie a ušetriť si tak čas pri vybavovaní stavebného povolenia. V takomto prípade stačí vypracovať jeden projekt PBS, ktorí je jednou z príloh potrebných k vydaniu stavebného povolenie a nepotrebujete čakať za vyjadrením od príslušného OR HaZZ. V prípade, že stavba rodinného domu nespĺňa vyššie uvedené požiadavky a nepokladá sa za jednoduchú stavbu, nie je možné zlúčiť územné a stavebné konanie. Mali by sa vypracovať 2 projekty PBS, a je treba čakať za schválením od hasičov. Ceny projektov PBS pre jednoduché stavby sa pohybujú pri oboch variantách na približne rovnakej úrovni.

Čo sa týka veľkosti požiarne nebezpečného priestoru a odstupových vzdialeností od susedných stavieb určených sálaním a pádom horiacich častí konštrukcií, závisia od druhu a vlastností materiálu použitého v stavebných konštrukciách. Vo všeobecnosti však platí, čím vyššia stavba, tým väčší je požiarne nebezpečný priestor a odstupová vzdialenosť od susedných stavieb.

Pri viacpodlažných domoch sú na konštrukcie kladené odlišné požiadavky na požiarnu odolnosť ako pri jednopodlažných stavbách.

Ak by nastala tá najhoršia možná situácia, a to je napríklad požiar v rodinnom dome, únik z jednoposchodového domu je jednoduchší ako z domu poschodového.

Ostatné požiadavky z hľadiska PO (zariadenia na zásah, prístupová komunikácia, zásobovanie vodou na hasenie požiarov….)  platia pre oba typy domov viac menej rovnako.

Početnosť rodiny

Bungalov je viac vhodný  pre bezdetný pár alebo pre rodinu s maximálne jedným dieťaťom. Aj vtedy však môže dôjsť ku generačným konfliktom , ktoré sú spôsobené tým, že jednotlivé časti domu nie sú príliš izolované a dieťa, najmä v čase dospievania, to môže vnímať ako obmedzenie súkromia a intimity svojho obývacieho priestoru. Tento problém sa dá vyriešiť napríklad umiestnením spálne rodičov na jeden koniec domu a detskej izby na druhý.

V prípade, že plánujete väčšiu rodinu je vhodnejšie postaviť poschodový dom, ktorý zaručí pre deti väčšie súkromie a samostatnosť jej členov. Schodisko predstavuje prirodzené rozdelenie obytných priestorov. Na druhej strane schody môžu byť pre malé deti nebezpečné, tento problém sa však dá jednoducho vyriešiť osadením schodiskovej bránky.

S pribúdajúcim vekom…

Ak ste aktívni a radi sa hýbete, tak schodisko pre vás nie je prekážka a každodenné výstupy budete vnímať ako cvičenie. Ale s pribúdajúcim vekom a zhoršujúcim sa zdravotným stavom sa kvôli ťažkostiam s chodením po schodoch vaše bývanie obmedzí iba na jeho prízemnú časť. Invalidným osobám môže dokonca úplne znemožniť pohyb na horných poschodiach. Pre takéto prípady je vhodnejší bungalov. Navyše keď deti opustia rodičovské hniezdo dom zrazu ostane prázdny a vy neviete čo teraz s ním.

Môže však nastať aj iná situácia. Vaše dieťa si založí rodinu a spolu s ňou sa nasťahuje k vám. V tomto prípade je ideálnejší poschodový dom ako bungalov. V poschodovom dome si nebudete prekážať, mladí začnú obývať poschodie a vy ostanete na prízemí, vznikne tak viacgeneračná stavba.

Napíšte komentár

Po odoslaní bude vaša správa zverejnená až po schválení administrátorom stránky.