AKO POSTUPOVAŤ PRI STAVBE DOMU

AKO POSTUPOVAŤ PRI STAVBE DOMU

Proces výstavby domu nie je až taký jednoduchý ako sa na prvý pohľad môže zdať. Najprv si to radšej dobre premyslite, zistite si čo všetko k tomu budete potrebovať, čo a kde musíte vybaviť, ako dlho to bude trvať a koľko to bude stáť. Až potom s tým začnite a postupujte krok po kroku, aby vás nič nezaskočilo a nezmarilo to vaše plány.

Stavebný pozemok

Prvé čo potrebujete, aby ste mohli začať s prípravami na stavbu, je mať v ruke list vlastníctva od stavebného pozemku. Keďže kúpa stavebnej parcely nie je lacná záležitosť odporúčame zistiť si ešte pred jej kúpou všetky dostupné informácie a obmedzenia, aby vás po kúpe nič neprekvapilo a neskomplikovalo alebo dokonca nezabránilo vám to vo výstavbe vysnívaného domu. Overte si, či je pozemok napojený na inžinierske siete a zistite si na aké. Ak nie je, overte si či je možné vybudovať na pozemku prípojky a napojiť sa nimi na IS, nie vždy sa to dá. Počítajte však so zvýšenými nákladmi spojenými s budovaním prípojok IS. Taktiež odporúčame ešte pred kúpou pozemku skonzultovať s projektantom, či je na ňom vôbec možné postaviť dom podľa vašich predstáv.

Stavebný projekt

Ďalším krokom je zaobstarať si projekt, podľa ktorého budete dom stavať. Existujú dve možnosti. Buď si zakúpite projekt typizovaného katalógového domu alebo si architektom necháte vypracovať projekt domu na mieru, podľa vašich predstáv a potrieb. Hlavnými rozdielmi sú cena a čas potrebný na vypracovanie projektu.

Vybavovačky

Keď už máte v rukách projekt, ktorý vám vyhovuje, môžete sa pustiť do vybavovania rozhodnutí a povolení potrebných na to, aby vám stavebný úrad udelil povolenie na stavbu. Pre drvivú väčšinu rodinných domov je možné územné a stavebné konanie zlúčiť do jedného, čím sa ušetrí čas aj peniaze. Zistite si na príslušnom stavebnom úrade čo všetko okrem vyplnenej žiadosti od vás budú požadovať, aby ste sa zbytočne nezdržiavali dodatočným dopĺňaním chýbajúcich príloh nevyhnutných k vydaniu stavebného povolenia. Ak máte peniaze navyše môžete osloviť subjekty, ktoré vás za určitý poplatok od týchto povinností odbremenia a všetko vybavia za vás.

Realizácia stavby

Po vydaní právoplatného stavebného povolenia sa konečne môžu zahájiť stavebné práce. Jednoduchším a zároveň drahším spôsobom je nechať si postaviť dom na kľúč stavebnou firmou. Druhá možnosť, ktorá sa javí ako ideálna, ak máme dostatok času a zručností je urobiť si čo najviac svojpomocne a zvyšok nechať na odborníkov. Malo by to byť lacnejšie ale je to aj časovo náročnejšie a namáhavejšie. Nezabúdajte, že na niektoré odborné práce potrebujete odbornú spôsobilosť a ak ňou nedisponujete, hoci ste akokoľvek šikovný, tieto práce si nemôžete urobiť sám. K stavebným prácam vykonávaným svojpomocne je nutné zabezpečiť aj stavebný dozor.

Kolaudácia

Predtým ako sa konečne nasťahujete do svojho novučičkého domu, vás čaká ešte jedna povinnosť. Stavbu musíte pred začatím jej užívania úspešne skolaudovať. Až potom sa konečne môžete pustiť do zariaďovania vnútorných priestorov a začať obývať svoj dom.

Napíšte komentár

Po odoslaní bude vaša správa zverejnená až po schválení administrátorom stránky.