Hasiace prístroje v rodinnom dome.
Rodinné domy, rovnako ako iné stavby podliehajú zákonnej úprave vybavovaním stavieb hasiacimi prístrojmi, no väčšinou ich tam ale nenájdeme. Znamená to však, že ich rodinné domy nepotrebujú? Tento článok vám priblíži jeden z pohľadov na hasiace prístroje v rodinných domoch.
V prvom je dobré ozrejmiť, načo hasiace prístroje slúžia. Hasiace prístroje sú požiarne zariadenia obsahujúce hasivo, ktoré významným spôsobom zvyšujú šancu uhasenia požiaru v jeho prvotnej fáze. Obsluha moderných hasiacich prístrojov je jednoduchá a ich efektivita pri správnom použití relatívne vysoká.
Rodinný dom a štátny požiarny dozor.
Rodinné domy patria podľa Stavebného zákona do skupiny bytových domov a pokiaľ majú tieto stavby zastavanú plochu do 300 m² a najviac jedno nadzemné a najviac jedno podzemné podlažie považujú sa za jednoduché stavby.
Práve v jednoduchých stavbách sa však nevykonáva Štátny požiarny dozor formou posudzovaním projektovej dokumentácie stavby. V Riešení protipožiarnej bezpečnosti stavby je síce navrhnutý istý počet a typ hasiacich prístrojov, nie je nikto, kto ich osadenie a akcieschopnosť skontroluje pri kolaudácií.
Musíme, mali by sme mať, tak prečo nemáme?
Bohužiaľ, ochrana pred požiarom sa vo všeobecnosti nestretáva s veľkým pochopením, a teda vo väčšine to, čo nie je zákonne vyžadované a kontrolované ani nie je realizované. Väčšinou sú výdavky na požiarnu prevenciu veľmi nízko v zozname priorít, pokým nedôjde ku požiaru a nevyjde najavo fakt, že bolo možné eliminovať škody na majetku včasným zásahom za použitia hasiaceho prístroja.
Práve financie bývajú ospravedlnením, prečo neinvestovať do protipožiarnej bezpečnosti. Jedno slovenské príslovie hovorí, že čo je vzácne, nie je lacné. Vedzte však, že práškový hasiaci prístroj je možné zakúpiť za cenu rodinného obedu. Môžete nám veriť, že v situácii, kedy ho bude naozaj potreba by ste ho „vyvážili zlatom“. Väčšinou je už však neskoro.